Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Odbor životního prostředí a zemědělství

Adaptace na změnu klimatu

Osvětový poster JAK ADAPTOVAT KRAJINU NA ZMĚNU KLIMATU?

Tento osvětový materiál je určen zástupcům obcí a dalším investorům adaptačních opatření. Jedná se zároveň o přehled opatření, na která je možné žádat o dotaci z Dotačního fondu LK – program 8.6 Podpora retence vody v krajině a adaptace sídel na změnu klimatu. Cílem je přiblížit různé typy opatření a motivovat ke komplexnímu přístupu v oblasti krajinného plánování modro-zelené infrastruktury.

Jak adaptovat krajinu na změnu klimatu? Jak adaptovat krajinu na změnu klimatu? 2 

Poster JAK ADAPTOVAT KRAJINU NA ZMĚNU KLIMATU?Poster JAK ADAPTOVAT KRAJINU NA ZMĚNU KLIMATU?

MOŽNOSTI PODPORY OBCÍM V ADAPTACI NA ZMĚNU KLIMATU

1) Konzultace a poradenství

Chtěli byste ve vaší obci či krajině něco dělat, ale nevíte, jak začít? Jako Liberecký kraj vám zajistíme konzultace s krajinnými projektanty, pokud povedou k přípravám na realizaci nějakého konkrétního opatření – např. k podání žádosti o dotaci, k vytvoření realizační dokumentace apod. Může jít i o menší studie řešící více lokalit, problematických či potenciálních míst ve vaší obci či krajině. Obraťte se na Ing. Kamilu Madejovou - kamila.madejova@kraj-lbc.cz, 733 103 296, poradí vám.

2) Dotační fond Libereckého kraje – Program 8.6 Podpora retence vody v krajině a adaptace sídel na změnu klimatu

Máte už nějaký konkrétní záměr a hledáte možnosti jeho financování? Kontaktujte Ing. Terezu Pokornou - tereza.pokorna@kraj-lbc.cz, 777 171 815. Detailní podmínky každoročně vyhlašovaného programu naleznete na našem dotačním webu https://dotace.kraj-lbc.cz/ v záložce "Životní prostředí a zemědělství".

3) Podpora krajinných plánů obcí

Pokud chcete území vaší obce řešit koncepčně a komplexně, tedy velkou část území a vytvořit si do budoucna zásobník všech možných opatření v krajině i výborný podklad pro budoucí komplexní pozemkové úpravy, Liberecký kraj vám aktuálně nabízí finanční podporu do výše poloviny nákladů na vytvoření krajinného plánu, dále administrativní pomoc s veřejnou zakázkou i odbornou konzultační pomoc v terénu při hledání vhodných řešení. V případě Vašeho zájmu se spojte s Ing. Kamilou Madejovou - kamila.madejova@kraj-lbc.cz, 733 103 296, poradí vám. 

AKČNÍ PLÁN ADAPTACE NA ZMĚNU KLIMATU V PODMÍNKÁCH LIBERECKÉHO KRAJE

S  vědomím naléhavosti dopadů změny klimatu a pozornosti, kterou jim věnuje vědecká obec, evropské politiky, veřejná správa a samotní občané Libereckého kraje, se Liberecký kraj rozhodl zpracovat „Akční plán adaptace na změnu klimatu v podmínkách Libereckého kraje na roky 2021 - 2027". Prostřednictvím tohoto dokumentu se budou provádět konkrétní opatření Strategie rozvoje Libereckého kraje 2021 - 2027 v oblasti přizpůsobení se změně klimatu a klimaticky odpovědné politiky a veřejné správy kraje (str. 196 - 201).

Akční plán adaptace na změnu klimatu v podmínkách Libereckého kraje byl schválen usnesením Zastupitelstva Libereckého kraje č. 63/21ZK dne 23. 2. 2021.

Cílem tohoto koncepčního dokumentu je zvýšit připravenost Libereckého kraje na následky a projevy klimatické změny, snížit zranitelnost kraje a jeho obyvatel a současně přispět ke snížení emisního příspěvku kraje ke změně klimatu.

Dokument je členěn na dvě části analytickou a návrhovou - obě části obsahují kapitolu Manažerské shrnutí s krátkým přehledem hlavních výstupů.

Analytická část - hlavní dokument

Návrhová část - hlavní dokument

Mapy pro akční plán​ - geoportál sucho

Ilustrační mapa

Komise pro adaptaci na změnu klimatu

byla zřízena usnesením Rady Libereckého kraje č. 207/VI/20/RK dne 1. 12. 2020 jako iniciativní a poradní orgán rady kraje pro systematické řešení problematiky změny klimatu, s cílem zvýšit připravenost Libereckého kraje na projevy změny klimatu. Předmětem činnosti je i koordinace naplňování Akčního plánu adaptace na změnu klimatu v podmínkách Libereckého kraje.

BROŽURA "MODROZELENÁ INFRASTRUKTURA" 

a její využití pro adaptaci zastavěného území vůči dopadům změny klimatu a k podpoře ekosystémových služeb intravilánu.
Příručka pro přípravu investičních záměrů Libereckého kraje a jeho příspěvkových organizací ke stažení. 

 

METODIKA "VODA VE MĚSTĚ" 

pro hospodaření s dešťovou vodou ve vazbě na zelenou infrastrukturu

Zpracoval kolektiv autorů z Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT v Praze a Institutu pro ekonomickou a ekologickou politiku UJEP v Ústí nad Labem.
Zdarma ke stažení , tištěná verze v prodeji u knihkupců.

ADAPTERRA AWARDS 

https://www.adapterraawards.cz/

Každoroční celostátní soutěž inspirativních projektů, které pomáhají přizpůsobit česká města, domy a krajinu klimatické změně. Unikátní databáze nejlepších příkladů adaptačních opatření z celé ČR.

 

SUCHO A RETENCE VODY V LIBERECKÉM KRAJI

Aktuální informace o problematice sucha a retence vody naleznete také na geoportálu Libereckého kraje:

https://sucho.kraj-lbc.cz/

DOTAČNÍ FOND LIBERECKÉHO KRAJE

Program 8.6 Podpora retence vody v krajině

Prostřednictvím tohoto programu je možné požádat o dotaci na přírodě blízká retenční opatření.

 

ANALÝZA MOŽNOSTÍ PODPORY HYDROLOGICKÝCH FUNKCÍ KRAJINY V POVODÍ VÁCLAVICKÉHO POTOKA

Cílem analýzy je podpora a revitalizace hydrologických funkcí krajiny s účelem ochrany povrchových vodních útvarů před vysycháním a posílením lokálních zdrojů pitné vody, s ohledem na předpokládané dopady klimatických změn a těžby v hnědouhelném dole Turów.  

Předmětem této analýzy bylo prověření možností likvidace dnes již nevyužívaných a nepotřebných odvodňovacích staveb v evidovaných plochách a prověření možnosti realizace opatření na zvýšení zásoby vody v krajině.

Analýza evidovaných ploch meliorací - textová část
Mapový zákres řešených odvodněných ploch
Mapový zákres ideových návrhů opatření

V řešených plochách probíhá zemědělské hospodaření – přímo pěstování plodin nebo pastva.  Nyní je klíčová spolupráce s vlastníky a uživateli pozemků, neboť teprve na základě spolupráce s nimi lze vydefinovat realizovatelná opatření.

 

REŠERŠE NAVRŽENÝCH OPATŘENÍ KE ZLEPŠENÍ VLÁHOVÝCH POMĚRŮ NA FRÝDLANTSKU

Cílem analýzy je přispět k podpoře hydrologických funkcí na Frýdlantsku.

Předmětem této analýzy bylo provedení rešerše vodohospodářský projektů v různém stupni přípravy pro území Frýdlantska (území ORP Frýdlant a české části povodí řeky Smědá) a jejich zhodnocení z hlediska využitelnosti pro zlepšení vláhových poměrů v tomto území včetně základního posouzení vlivu na stávající vodní zdroje. 

Průvodní zpráva
Celková situace vybraných prioritních opatření - mapa 1 : 100 000

Celkem bylo do databáze vybráno 193 opatření, kretá jsou rozdělena do čtyř skupin, podle toho jaký potenciál tyto záměry mají:

priorita 1     priorita 2     priorita 3     priorita 4

KRAJSKÁ KONFERENCE 2019 "JAK ZADRŽET VODU V KRAJINĚ"?

V roce 2019 proběhla odborná konference, která představila různé možnosti přírodě blízkých opatření k řešení problématiky sucha v Libereckém kraji. Nabídla i informace o aktuálních dotačních zdrojích včetně nového programu Dotačního fondu Libereckého kraje – 8.6 Podpora retence vody v krajině. Zároveň byly představeny  příklady dobré praxe z cele ČR.

Své zkušenosti zde sdílel například uznávaný odborník na přírodě blízké revitalizace vodních toků Ing. Tomáš Just či krajinářský architekt Doc. Ing. Přemysl Krejčiřík, PhD.

1. blok 2. blok 3. blok