Africký mor prasat je v Polsku a Německu. Blíží se k českým hranicím

30. 09. 2021

Nákaza africkým morem prasat znovu hrozí v českém pohraničí. V Polsku i Německu se objevila nákaza u prasete domácího a nelze vyloučit zavlečení choroby přes hranice do České republiky. Chystá se proto svolání Krajské nákazové komise a porada myslivců a starostů obcí z okolí státních hranic.

„Již se uskutečnila pracovní schůzka s veterinární správou v saském Görlitz a nyní pracujeme na přípravě preventivních opatření,“ informoval Václav Židek, krajský radní pro resort životního prostředí a zemědělství. „V případě zavlečení nákazy do našeho kraje by svoz a likvidace byly prováděny v asanačním podniku v Mimoni, kam by se svážela i prasata z Ústeckého kraje.“

Čtvrtého října se uskuteční schůzka Ústřední nákazové komise na ministerstvu zemědělství. Krajská veterinární správa dále plánuje svolání Krajské nákazové komise na 11. říjen. „Zúčastní se jí zástupci hygieny, Hasičského záchranného sboru, Policie České republiky a agrární komory,“ informoval ř. V tentýž den v 15 hodin bude následovat jednání s myslivci z oblasti intenzivního odlovu a starosty z příhraničních oblastí v multimediálním sále Krajského úřadu Libereckého kraje.

Odbor dopravy krajského úřadu také ve spolupráci se správci cest a silnic pracuje na mapě s vyznačením míst, kudy by se prasata mohla dostat do České republiky. Hasiči a policisté zašlou řediteli Krajské veterinární služby informace o využití techniky – dronů a čtyřkolek.

„Projednávali jsme též otázky vyčlenění finančních zdrojů krajského úřadu v případě mimořádných opatření, vytipování sběrných míst uhynulé zvěře či instalaci bariér, jakými jsou pachové ohradníky a mechanické zábrany, na koridory, kudy by zvěř procházela,“ uzavřel Židek.

Jan Mikulička
odborný zaměstnanec vztahů s veřejností
jan.mikulicka@kraj-lbc.cz