Budka pro rorýse vyroste v ZŠ Arbesova v Jablonci nad Nisou jako první v České republice

15. 08. 2013

Nové bydlení budou od zítřka užívat rorýsi obecní v areálu Základní školy v Arbesově ulici v Jablonci nad Nisou. Hnízdní věž zde bude instalována v pátek 16. 8. 2013 v 9 hodin.

Důvodem instalace je nedostatek hnízdních možností pro rorýse, kterých díky zateplování panelových domu neustále ubývá. I přes to, že jsou na nově zateplované domy instalovány další hnízdní budky. Způsob stavění nových hnízdních věží tzv. „náhradního hnízdiště“ je vyzkoušen v západní Evropě, nejvíce asi v Anglii, ale i v Německu. V naší republice půjde o první stavbu tohoto druhu.

Stavba se skládá z příhradového sloupu a vlastního hnízdního boxu s cca 50 hnízdišti. Lokalita u přehrady v Jablonci n. N. byla vybrána, protože populace rorýsů je v této oblasti poměrně silná a pravděpodobnost obsazení nové hnízdní věže je poměrně vysoká. Uzavřený areál základní školy byl pak vybrán jednak z důvodu menší pravděpodobnosti poškozování (oproti veřejně přístupnému pozemku). Věž bude také sloužit v rámci ekologické výchovy dětí.

Hlavním dodavatelem stavby je společnost Eco Plastics s.r.o. Liberec, výrobce hnízdních budek pro rorýse, které se používají při zateplování panelových domů.

Šírová Květa
kveta.sirova@kraj-lbc.cz