Dotační seminář pro vlastníky půdy, obce, zemědělce, výrobce potravin se uskuteční již 29. 3. 2022

25. 03. 2022

Liberecký kraj ve spolupráci s Agenturou regionálního rozvoje pořádá v úterý 29. března od 10.00  seminář k dvěma programům, které přijímají žádosti o dotaci do 29. dubna 2022.

Seminář se koná v Evropském domě, U Jezu 4, zasedací místnost 4. patro. Je ale možné jej sledovat i on-line. Pozvánka obsahuje odkaz na přihlášku.

Oba programy jsou zaměřené na dlouhodobé zlepšení životního prostředí v krajině i v zástavbě.

Program 8.3 Podpora zemědělství, včelařství a lokální produkce poskytne celkem 3 mil. Kč na projekty s dotací do 300 tis. Kč, dotace může činit max. 50 % způsobilých výdajů projektu. Příjemcem mohou být fyzické osoby, právnické osoby, podniky do velikosti mikropodniků, neziskové organizace a zemědělci hospodařící na ploše max. 150 ha.

Dlouhodobá podpora včelařství zůstane zachována. Vzhledem k vysokému zavčelení Libereckého kraje a dlouhodobě špatné nákazové situaci však nebude směřována na zakládání nových včelařských stanovišť a rozšiřování stávajících, ale na výměnu starých úlů za nové, které mají výrazně větší efektivitu léčení.

V oblasti zemědělství budou podporovány projekty, které vedle produkce potravin zajistí i předcházení erozi, zachování a obnovu zdravé půdy, zlepšení vodního režimu, podporu biodiverzity či zachování a obnovu krajinného rázu.

V oblasti lokální produkce se podpora soustředí na zemědělce, kteří zpracovávají vlastní produkci, a na potravináře či výrobce krmiv, kteří prodávají své výrobky koncovým zákazníkům v místě produkce a tím přispívají k udržení a zlepšení kvality života na venkově.

Podmínky programu včetně žádosti jsou na stránkách dotačního fondu kraje přímo pod názvem Program 8.3 Podpora zemědělství, včelařství a lokální produkce

Program 8.6 Podpora retence vody v krajině a adaptace sídel na změnu klimatu poskytne celkem 9,5 mil. Kč na projekty s dotací od 50 tisíc do 1 milionu korun, přičemž dotace může činit max. 70 % způsobilých výdajů projektu. Je možné i spolufinancování větších projektů podpořených z Operačního programu Životní prostředí či dalších dotačních zdrojů.

Cílem programu je optimalizace vodního režimu v krajině, zvyšování odolnosti vodních ekosystémů vůči hydrologickým extrémům, zajištění dostatku podzemní i povrchové vody pro život v krajině a urbanizovaných územích.

Podmínky programu včetně žádosti jsou na stránkách dotačního fondu kraje přímo pod názvem  Program 8.6 Podpora retence vody v krajině a adaptace sídel na změnu klimatu

„Nový dotační fond na podporu zemědělství a lokální produkce potravin jsme připravili především pro menší žadatele jako je například komunitní zemědělství a rodinné farmy, které nemají dobrý přístup k dotacím pro větší subjekty. I letos pokračujeme v podpoře retence vody v krajině. Zároveň jsme spustili pro oblasti ohrožené přívalovými povodněmi přípravu krajinných plánů s cílem předejít oběma extrémům, jak přívalovým povodním, tak také ztrátě vody z krajiny,“ uvedl Václav Židek, člen rady kraje za resort životního prostředí a zemědělství.

Mgr. Eva Říhová
odborný zaměstnanec pro externí komunikaci
eva.rihova@kraj-lbc.cz