Koláč dvojctihodný, minibylinky nebo ovocný talíř. To vše (a mnohem více) nabídne Fresh Festival v Liberci

31. 05. 2022

Další ročník festivalu pro gurmány je tu. V pátek 3. června a v sobotu 4. června se uskuteční v libereckém parku Budyšínská. Liberecký kraj je jeho významným partnerem již popáté. Záštitu nad akcí převzali hejtman Martin Půta a Václav Židek, člen rady kraje pro resort životního prostředí a zemědělství.

Navštíví-li zájemci tuto akci, mohou se zastavit u stánků výrobců, kteří nesou ocenění Výrobek roku Libereckého kraje, případně jsou součástí projektu Liberecký kraj sobě.

Právě v jedné ze zón festivalu se bude platforma na podporu regionálních výrobců, řemeslníků a lokální ekonomiky, Liberecký kraj sobě, prezentovat. Nabídne cesty za kulinářskými zážitky a nebude chybět ani workshop se Zašíwárnou (www.zasiwarna.cz) pro děti i dospělé. Zájemci si mohou vyrobit speciální ubrousek, a to třeba na svačinu.

Výčet účastníků v rámci projektu Liberecký kraj sobě:

Koláčkárna U Salvátora – je sociálním podnikem z Jablonného v Podještědí a nabídne koláče dvojctihodné, mrkvánky a ořechové rohlíčky. Více na stránkách kolackarna.eu

MASS.NA – Řeznictví, továrna na požitky z Českého Dubu. Řeznické řemeslo provozují s podporou regionálních farmářů. Mezi jejich speciality patří sušené maso podle vlastní receptury. Více na www.massna.cz

Marmelády z Ráje – rodinná manufaktura ze Českého ráje. Pravidelně boduje na domácích i velkých zahraničních soutěžích, jako je mistrovství světa ve vaření marmelád „Dalemain Marmalade Awards” nebo  soutěž o nejlepší jídla světa „Great Taste Awards“. Informace jsou na www.marmeladyzraje.cz

BeeHydro – minibylinky neboli microgreens vyrůstají v Liberci na hydroponické městské farmě, pěstitelé nepoužívají žádné pesticidy a chemikálie pro ošetření rostlin. Bližší popis zde: beehydro.cz

Pivovar Volt – na vzniku a chodu pivovaru v Jablonci nad Nisou se podílí skupina lidí, která navazuje  na historii jabloneckého vaření piva. V roce 2021 se stali nejlepším minipivovarem roku. Informace o pivovaru zde: pivovarvolt.cz

Sdružení TULIPAN – provozuje chráněné dílny, kde jsou zaměstnáni pouze lidé se zdravotním znevýhodněním. V keramické dílně vyrábějí dekorační i užitkovou keramiku a vyrábí i celé sady podle návrhů. Na festival připraví ovocné misky. Více zde: www.sdruzenitulipan.cz

Sichrovka – Sichrovka je čaj, džem nebo sirup z trouby rodinné firmy v Liberci. Nabízí různé kombinace chutí – hřejivé, kořeněné čiosvěžující. Podrobnější informace zde: www.sichrovkazprirody.cz

Výrobce z regionu je možné navštívit v pátek od 14.00 do 20.00 a v sobotu od 10.00 do 20.00.

LIBERECKÝ KRAJ SOBĚ

Platforma na podporu regionálních výrobců, řemeslníků a lokální ekonomiky, kde najdete řemeslné výrobky téměř tří set regionálních producentů od tradičních až po designové a inovativní. Liberecký kraj sobě je místem, kde informace najdou jak zájemci o regionální produkty, kreativní dílny nebo návštěvu rodinné farmy, tak sami producenti, ale také obce, města, školy a jejich partnerské organizace.

Jste-li řemeslník nebo malý výrobce, který působí v Libereckém kraji a rádi byste se dověděli více či rovnou se připojili, navštivte web https://www.lksobe.cz/.

REGIONÁLNÍ VÝROBEK, REGIONÁLNÍ POTRAVINA, REGIONÁLNÍ PRODUKT, REGIONÁLNÍ ZNAČKA, REGIONÁLNÍ OCENĚNÍ

Každý region na území Libereckého kraj má svou značku, každá značka má své logo a svého správce. Regionální výrobek Jizerské hory spravuje Místní akční skupina Frýdlantsko, Regionální výrobek Lužické hory a Máchův kraj Místní akční skupina LAG Podralsko, o Regionální produkt Český ráj se stará Sdružení Český ráj, regionálním koordinátorem KRKONOŠE originální produkt je Místní akční skupina Krkonoše. Soutěž Výrobek roku Libereckého kraje s oceněním pro gurmánské speciality od zemědělců a potravinářů pořádá krajský resort životního prostředí a zemědělství, koordinátorem projektu ministerstva zemědělství Regionální potravina je Regionální agrární rada LK. Průsečíkem, kdy se výrobky s jakoukoli značkou potkají na resortu regionálního rozvoje a evropských projektů, je dotační program na podporu regionálních výrobců, výrobků a tradičních řemesel.

Mgr. Eva Říhová
odborný zaměstnanec pro externí komunikaci
eva.rihova@kraj-lbc.cz