Kraj podpoří miliony korun projekty v oblasti ochrany přírody, ekologické výchovy a prevence vzniku odpadů

11. 07. 2022

Desítky obcí, škol, neziskových organizací a dalších žadatelů získaly podporu na projekty v ochraně životního prostředí na území Libereckého kraje. Celkem kraj rozdělí mezi žadatele pět a půl milionu korun.

Podpory se dočkají projekty na výsadbu zeleně, ošetření alejí a památných stromů, péči o cenné přírodní biotopy, projekty podporující činnost záchranných stanic a útulků pro opuštěná zvířata a projekty na záchranu a rekonstrukci mnoha drobných křížků a dalších malých památek v krajině. „Podpořili jsme například projekt výsadby stromů v Aleji vzpomínek v Ralsku, ošetření památných stromů v obci Krásný Les, kosení orchidejových luk či kontrola hnízdních budek pro sovy,“ uvedl Václav Židek, krajský radní pro životní prostředí a zemědělství.

Školy a ekocentra mohou díky podpoře kraje realizovat terénní ekovýchovné programy, osvětové ekologické dny, vytvářet naučné stezky anebo přírodní školní zahrady. Podporu získaly také volnočasové kroužky, například Junior Ranger – výchova mladých strážců přírody či Maloskalské včelaření s dětmi.

Dotační fond Libereckého kraje podpoří i prevence vzniku odpadů a využití bioodpadů. V Semilech díky tomu vznikne takzvané RE-USE centrum, ve Vítkovicích opraví komunitní kompostárnu a řada obcí získá příspěvek na pořízení zahradních kompostérů pro své občany.„Liberecký kraj je neodmyslitelně spjat s nádhernou přírodou, krajinou a kvalitním životním prostředím. Proto je environmentální oblast jednou z priorit dotačního fondu,“ doplnil radní.

Přehled podpořených projektů je k vidění na stránkách příslušných programů na dotačním webu kraje https://dotace.kraj-lbc.cz/zivotni-prostredi-a-zemedelstvi.

Z letošních zaregistrovaných 85 žádostí získá podporu 59 projektů. Dotace činí nejvýš 70 % a pohybuje se od 10 do 150 tisíc korun. Projekty musí být realizovány do konce září 2023. Nicméně již na začátku příštího roku plánuje Liberecký kraj vyhlásit další příjem žádostí. Případní zájemci mohou už nyní konzultovat své záměry s oddělením dotací a samosprávných činností. „Potvrzuje se, že projekty s důkladnou přípravou mají velkou naději na úspěch a vynaložená energie se pak vyplatí při rychlé a bezproblémové realizaci projektu,“ uzavřel Židek.

Jan Mikulička
odborný zaměstnanec vztahů s veřejností
jan.mikulicka@kraj-lbc.cz