Krajské dožínky se po letech vracejí do Bílého Kostela

03. 08. 2018

Krajské dožínky Libereckého kraje to je den plný hudby a zajímavého programu, který bude věnován nejen úrodě samé, ale celému odvětví zemědělství, potravinářství, jakož i řemeslům a výrobcům z regionu. Vedle prohlídky výstav hospodářských zvířat a strojů zde budou moci návštěvníci ochutnat a zakoupit výrobky oceněné v soutěži Výrobek roku Libereckého kraje. Na 1. září v Bílém Kostele připravují bohatý program pro celou rodinu, v rámci kterého nebude chybět dožínkový průvod, vystoupí místní folklórní soubory a hvězdy hudebního šoubyznysu.

Vedle hlavního a doprovodného programu v rámci Krajských dožínek 2018 tradičně vyhlásí ocenění Výrobek roku Libereckého kraje. Po celý den bude otevřena tržnice regionálních potravin s ukázkami tradičních řemesel. A mezi Libercem a Hrádkem nad Nisou bude kyvadlově jezdit historický parní vlak.

„Naším cílem je vyzdvihnout a ocenit kvalitní místní potraviny, řemeslné výrobky a zemědělství v Libereckém kraji s připomenutím folklóru a dožínkových tradic,“ uvedl Jiří Löffelmann, člen rady kraje pověřený řízením rezortu životního prostředí, zemědělství a rozvoj venkova.

Program:

10:00 Vystoupení folklórních souborů Jizera a Jizerka

11:00 Eva a Vašek

11:30 Kašpárek chodí pěšky – loutkové divadlo pro děti (na hřišti)

12:30 Bohoslužba a poděkování za úrodu

13:00 Dožínkový průvod

13:15 Slavnostní zahájení dožínek v Libereckém kraji

13:30 Předání ocenění Výrobek roku Libereckého kraje

14:30 Maya – taneční vystoupení místních seniorek

14:30 Dračí pohádky – Čmukaři (na hřišti)

15:30 Janek Ledecký

16:30 Vyhodnocení soutěže Dožínkový koláč

17:00 Bio´O´Band + Dasha

19:30 Seven – pop

21:00 DJ Honza Žíla

Historický parní vlak

7:27 Turnov – 9:17 Liberec – – 10:03 Hrádek n. N.

10:26 Hrádek n. N. – – 11:09 Liberec

11:45 Liberec – – 13:14 Hrádek nad Nisou (Pozor: vlak čeká 50 minut v Chrastavě)

13:44 Hrádek nad Nisou – - 14:37 Liberec – 16:21 Turnov

Bílý Kostel není jediné místo, kde se bude oslavovat letošní úroda. Týden po setkání v Bílém Kostele připravují dožínkový program například v Brništi, v Semilech.

8. 9. 2018 od 12:00 - Dožínky Brniště

Již tradičně začínáme díkůvzdáním za úrodu ve stylově vyzdobeném kostele sv. Mikuláše v Brništi. Ve 13:00 se seřadí do průvodu, kde můžete shlédnout moderní i historickou zemědělskou techniku, ale i další účastníky v tradičních lidových krojích. A za stálého zpěvu, tance i hudby FS Dykyta se přesunou do areálu Lesního Zátiší, kde proběhne předání dožínkových věnců i kytic. Dále se můžete těšit na vystoupení folklorní skupiny Dykyta, hudebních skupin Jazz Trio, Diesell a zpěváka Michala Šepse. Jako doprovodný program se představí Tess Kamínková se svým čtyřnohým přítelem v DOGdancing a svou show předvede i Ranch Bánov.  Na tržišti bude bohatá nabídka všech možných regionálních produktů a výrobků.

7. 9. – 8. 9. 2018 Semilský pecen - tradiční semilská dožínková slavnost

Pátek 7. září

Strážnická cimbálová muzika Michala Miltáka - Lidová muzika s osobitou tváří a charakteristickým vokálně instrumentálním pojetím přetaveným do strhujícího temperamentního a dynamického projevu. Prostranství před zámkem od 19.30 hod. Vstupné volné.

Sobota 8. září

11.00 hod. - Táboranka - dechová hudba z obcí pod horou Tábor pod vedením kapelníka Jiřího Jíny.
12.30 hod. – Parohatá městě - krátký vstup zástupců Parohatých měst (v rámci setkání obcí, které mají ve znaku paroží či paroh)

13.30 hod. – Martina Trchová & Trio - držitelé žánrové ceny Anděl, hrají osobité autorské písně pohybující se na hranicích jazzu, blues, folku, latiny a šansonu, doplněné o výrazný hlas zpěvačky.
15.00 hod. – Circus Problém - balkánské disco v podání živelné kapely nabídne směsici swingu, punku a balkánu.16.30 hod. – Parohatá města - vstup zástupců Parohatých měst (v rámci setkání obcí, které mají ve znaku parohy.

K dožínkám můžeme zařadit ještě také Svatováclavské posvícení na Dlaskově statku, které tu muzeum Českého ráje v Turnově pořádá 28. září.

Bc. Lenka Klimentová
lenka.klimentova@kraj-lbc.cz