Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Kreslíř Petr Urban a umělečtí sprejeři podpořili na happeningu Mezinárodní den rolníků

18. 04. 2013

 

Jak upozornit na celosvětový problém a zároveň se bavit? Ideální představu o tom mají studenti jablonecké Střední uměleckoprůmyslové školy. Unikátním pouličním happeningem upozornili 17. dubna, tedy na Mezinárodní den rolníků, na světový trend, který se týká každého.

Tiskové konference  v liberecké ZOO se zúčastnil na pozvání jejího ředitele Davida Nejedla také náměstek hejtmana pro životní porstředí a zemědělství Josef Jadrný.

 “Je potěšitelné, když někdo upozorní, a ještě takovým zajímavým způsobem, na problémy drobných zemědělců a udržitelný způsob produkce a konzumace potravin, které mají zásadní vliv na ekonomiku, sociální soudržnost  i životní prostředí,” řekl Josef Jadrný s tím, že především jde o země tzv. třetího a čtvrtého světa.

Happening v Česku prostranství se uskutečnil před libereckou Plazou.  Ke street-artu obě organizace pozvaly kreslíře Petra Urbana, výtvarníka Detlefa Pötsche a studenty jablonecké Střední uměleckoprůmyslové školy a Vyšší odborné školy. V rámci happeningu se tak napříč čtyřmi městy symbolicky spojilo na čtyřicet výtvarníků – sprejerů, kteří před zraky veřejnosti na dřevěný panel (120 x 70 cm) s obrysy zebu (zdomácnělý skot chovaný v polopouštních a stepních oblastech) výtvarně převedli své nápady, představy a názory k problematice globálních změn a života drobných farmářů a pastevců. Inspirací jim byl dokument, natočený v roce 2012 VSF Europa, Small Scale Farming and Climate Change, který zhlédli krátce předtím. Zhotovená díla byla v týž den nasnímána a zaslána mezinárodní odborné porotě. Plátna se poté přesunou do ZOO Liberec, resp. Lidových sadů. Všechna výtvarná díla budou v dalších týdnech přepravena do Bruselu a následně vystavena v prostorách Evropského parlamentu.

Kromě výtvarné činnosti mohli kolemjdoucí načerpat informace k uvedené problematice nebo si vyzkoušet dojení skotu na speciálním trenažeru, který na akci zapůjčila Střední škola hospodářská a lesnická Frýdlant.

Akci pořádala VSF Europa ve spolupráci s italským sdružením URBAN CONTEST „21 grammi“ v týž den jen ve čtyřech evropských zemích, resp. městech: v Římě, Lyonu, Bruselu a Liberci.  A připojila organiizace Veterináři bez hranic (VSF) Česká republika a také ZOO Liberec.

Mgr. Langer Jiří
jiri.langer@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226302
Mobil: 739541588

nemáme peníze, tedy za co sekat

Zadejtevcbcvb text

ghjhgjghjh

Zadejte text