Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Liberecký kraj postupně ošetřuje významné aleje

11. 11. 2015

Valdštejnská lipová alej v Zahrádkách u České Lípy se stala první, která prošla jako přírodní památka ošetřením díky dotaci z Operačního programu Životní prostředí. Letos podal Liberecký kraj do tohoto programu další dvě žádosti na podporu revitalizace významných alejí a tím určitě nekončí. Aktuálně je již připravována 2. a 3. etapa ošetření alejí.

„Na základě dvou výzev zaslalo celkem 40 obcí z našeho kraje informace o nutných ošetřeních alejí a stromořadí. Alejí je značný počet a tak jsme je seřadili podle významnosti. Ta byla posuzována z různých hledisek, jako je velikost aleje, druh stromů, lokalita, ale i historické souvislosti vzniku a význam z hlediska ochrany přírody a krajiny. Pro 1. etapu jsme vybrali pět stromořadí,“ uvedl náměstek hejtmana Libereckého kraje pro životní prostředí a zemědělství Josef Jadrný.  

Cílem ošetření Valdštejnské lipové aleje v Zahrádkách, které bylo provedeno v roce 2014 a pomohlo také k ochraně vzácného druhu brouka páchníka hnědého, bylo provedení zdravotního řezu u 215 stromů a instalace bezpečnostních vazeb na vybraných stromech. Rozpočet ve výši 1,04 mil. Kč se podařilo z 90% pokrýt z dotace.

Dvě letošní žádosti do Operačního programu Životní prostředí zahrnují ošetření celkem pěti alejí. První z nich je Světelská lipová alej ve Světlé pod Ještědem. Finanční prostředky ve výši 630 tis. Kč umožní ošetření 81 stromů na území přírodního parku Ještěd.

Druhý projekt s rozpočtem 3,318 mil. Kč zajistí revitalizaci alejí v Lomnici nad Popelkou, Cvikově, Sloupu v Čechách a Pasekách nad Jizerou. Zámecká alej ve Sloupu v Čechách byla vysazena při založení kaple v roce 1740 a patří k nejstarším dochovaným alejím v Libereckém kraji. Lipová alej ve Cvikově se vine podél známé křížové cesty, dubová alej v Lomnici nad Popelkou roste na hrázi rybníka. Poslední, pasecká javorová alej Buďárka, byla vysazena podél stejnojmenné cesty. Za dob budního hospodářství tudy chodili budaři z horských rokytnických bud a na krosnách nosili na trh do Tanvaldu a Jablonce produkty budního hospodářství (máslo, sýry...). Proto se cestě začalo říkat Buďárka.

„Drobnější projekty na pomoc alejím, které jsou realizovány obcemi či neziskovými organizacemi, pak Liberecký kraj dlouhodobě podporuje prostřednictvím Dotačního fondu LK. Desítky stromořadí už byly ošetřeny či vysazeny díky každoročně vyhlašovanému programu na ochranu přírody a krajiny,“ doplnil náměstek Jadrný.  

Bc. Dědková Markéta
marketa.dedkova@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226324
Mobil: 739541624

nemáme peníze, tedy za co sekat

Zadejtevcbcvb text

ghjhgjghjh

Zadejte text