Navštivte s dětmi včelaře!

12. 04. 2013

Kde nejlépe přičichnout ke včelám a něco se o těchto užitečných tvorech dozvědět? Samozřejmě přímo u včelaře. V Libereckém kraji najdete 15 včelařů, kteří ve svém včelařství rádi přivítají skupiny dětí a mládeže. A nejvhodnější období k návštěvě včel začíná právě teď.

„Včelaři byli proškoleni v pedagogických dovednostech a zdravovědě. Při programech je vždy zásadní bezpečnost. Každý účastník dostane
ochranné včelařské pomůcky,“
vysvětluje Radek Hromádka, ředitel Ekocentra Oldřichov v Hájích, které projekt koordinuje. A nikdo nakonec neodejde od včelaře s prázdnou. Děti si odnesou pracovní listy, které jsou přizpůsobeny jejich věku. Pedagogové pak materiál k další výuce včel.

„Včelaři jsou připraveni přivítat děti z mateřských, základních i středních škol. Nemusí se jednat pouze o školní kolektivy, na návštěvu se mohou objednat jakékoliv skupiny dětí a mládeže. Včelařství byla vybrána tak, aby byla pro děti z celého kraje co nejdostupnější. Nacházejí se od Stružnice u České Lípy až po Lomnici nad Popelkou,“ říká náměstek hejtmana Josef Jadrný.

Projekt nyní nezačíná, právě vstupuje do své druhé poloviny. Za více jak 1,5 roku již včelaři připravili 290 programů pro téměř 5 000 dětí. „Obava, že pedagogové nebudou chtít přivést děti k živým včelám, se naštěstí vůbec nenaplnila. Naopak se jednoznačně potvrdilo, že pod vedením zkušeného včelaře a při dodržování základních bezpečnostních pravidel se není čeho obávat,“ doplnil Radek Hromádka.

Ekocentru Oldřichov v Hájích se na projekt, jehož cílem je učit děti a mládež poznávat přírodní zákonitosti na základě života včel, podařilo získat dotaci od Evropské Unie. Díky ní jsou programy pro děti z Libereckého kraje až do 30. června 2014 zdarma.

Návštěvami u včelaře ale výčet aktivit projektu zdaleka nekončí. Programy pro školy o včelách u včel připravují také přímo v oldřichovském ekocentru. V jeho areálu najdete včelí naučnou stezku či můžete získat tzv. včelařské dřeviny. To jsou takové druhy, které dávají včelám spoustu nektaru a pylu v době, kdy to nejvíce potřebují. V sobotu 25. května pak oldřichovští pro rodiny s dětmi i další zájemce připraví celodenní akci Den včely.

Projekt Fascinující svět včel a hmyzu - ekologická výchova, osvěta, praktická opatření je spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj z Operačního programu Cíl III - Podpora přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko. Je také podpořen Německou spolkovou nadací pro životní prostředí (Deutsche Bundesstiftung Umwelt).

Mnohem více o projektu, bližší kontakty na včelaře či fotografie z proběhlých akcí  můžete najít na www.svetvcel.cz.

Šírová Květa
kveta.sirova@kraj-lbc.cz