Nový dotační program pomůže zmírnit dopady sucha

05. 02. 2019

Kraj každoročně vyhlašuje program, který podporuje výstavbu a obnovu vodohospodářské infrastruktury. Pro rok 2019 je v něm pro žadatele připraveno celkem 18 milionů korun. Kraj se také snaží preventivně čelit hrozbě sucha, a proto připravil nový dotační program podporující zadržování vody v krajině ve výši 6 milionů korun. Rozhodnutí krajských radních musí ještě potvrdit zastupitelé na svém únorovém zasedání.

Program vodohospodářských akcí je financován z Fondu ochrany vod Libereckého kraje. „Žadatelé mohou ze získaných peněz postavit důležitá vodohospodářská díla, jako jsou například vodovody, kanalizace, čistírny odpadních vod či vodojemy. V současné době nás negativně ovlivňuje období sucha, proto mohou zájemci v rámci programu zažádat i o finanční příspěvek, který pomůže nalézt nové zdroje pitné vody,“ uvedl Jiří Löffelmann, člen rady kraje pro resort životního prostředí, zemědělství a rozvoje venkova.

V programu je připraveno celkem 18 milionů korun. Příjem žádostí bude probíhat od 29. března do 12. dubna letošního roku. Příjemcem dotace může být obec do 4 tisíc obyvatel, a to buď samostatně, nebo jako součást svazku obcí. Na odbornou a administrativní pomoc žadatelům jsou připraveni pracovníci odboru životního prostředí a zemědělství krajského úřadu.

Liberecký kraj není lhostejný k mimořádným důsledkům sucha. Vyhlašuje proto zcela nový dotační program Podpora retence vody v krajině, jehož cílem je zakládání a obnova přirozených vodních prvků. Díky programu žadatelé obdrží peníze na vybudování nových tůní či mokřadů, revitalizaci toků či zpomalení odtoku. Srážkový propad v uplynulých pěti letech činil v Libereckém kraji průměrně 757 milimetrů a byl tak nejvyšší v republice. Liberecký kraj se proto rozhodl v letošním roce podpořit zejména drobnější, přírodě blízká opatření na podporu zadržování vody v krajině.

Celková finanční alokace v novém programu je 6 milionů korun. Příjem žádostí bude probíhat od 1. dubna do 31. července letošního roku. Příjemcem dotace může být kdokoliv, s výjimkou kraje, státu a jejich organizací.

„Obdobný dotační program jsme spustili poprvé a nedokážeme předem vyhodnotit, jaký zájem vyvolá. Liberecký kraj má zatím v této oblasti jen malé zkušenosti. Z tohoto důvodu jsme navrhli poměrně široký rozsah dotovaných činností a delší dobu pro podání žádostí. Po vyhodnocení první vlny žádostí rozhodne Liberecký kraj o tom, zda pro další roky budou finance vyšší, či nikoliv,“ uzavřel radní Löffelmann.

Mgr. Filip Trdla
filip.trdla@kraj-lbc.cz