Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Odbor životního prostředí a zemědělství

Přírodní památka Lukášov

Rok vyhlášení: 2000                        Rozloha: 2,85 ha                      Nadm. výška: 445 - 470 m n. m.

Okres: Jablonec nad Nisou                 Obec: Jablonec nad Nisou          Katastrální území: Lukášov

Spravuje: Krajský úřad Libereckého kraje

Předmět ochrany:
Luční porosty s výskytem šafránu na hranici Liberce a Jablonce nad Nisou. Na tomto území se patrně jedná o přežívající potomstvo kulturních šafránů, kdysi zde pěstovaných za účelem získání náhražky drahého šafránového koření (jako koření sloužily usušené blizny šafránu setého). V lokalitě najdeme jedince fialovokvěté, bělokvěté i různé barevné přechody mezi nimi. Ani ostatní znaky přežívajících jedinců nejsou jednotné. Některé rostliny se vzhledem blíží karpatskému fialovokvětému šafránu Heuffelovu (právě ten byl při vyhlášení jmenován jako předmět ochrany), jiné jsou bližší alpskému šafránu bělokvětému, který býval v minulosti v severních Čechách vysazován mnohem častěji.

Populace šafránu v posledních desetiletích výrazně zeslábla, hlavně v souvislosti s útlumem zemědělského hospodaření. Pravidelné kosení je proto nezbytné pro další udržení kdysi vyhlášené a vyhledávané přírodní zajímavosti Liberecka. V roce 2016 proběhl první management formou pastvy ovcí. V následujících rocích bude pastva střídána s kosením. Kromě šafránu v lokalitě roste bledule jarní a nenápadná oeridejka vemeník zelenavý. Návštěvník může při lesních okrajích zastihnout mloka skvrnitého, ještěrku živorodou a ještěrku obecnou.

V roce 2016 se při zoologckém průzkumu podařil unikátní je objev pavouka plachetnatky (Porrhomma microcavense). PP Lukášov je druhou lokalitou výskytu tohoto velmi vzácného druhu na území ČR a tudíž se stává z hlediska naší araneofauny významnou lokalitou. Kromě Čech je plachetnatka zjištěna zatím pouze v Belgii, Německu a Rakousku.


Vyhlašovací předpis:
Nařízení Okresního úřadu v Jablonci nad Nisou č. 2/2000 ze dne 1. 6. 2000 Aktuální vyhlašovací předpis  (PDF, 29 kB)

Plán péče: zpracován na období 2017 - 2026

Ochranné pásmo: 50 m
 

Záznam v databázi ÚSOP

Fotografie:

Šafrán heuffelův a bledule jarní   Šafrán heuffelův (Crocus heuffelianus)   PP Lukášov 

PP Lukášov