Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Odbor životního prostředí a zemědělství

Přírodní památka Borecké skály

Rok vyhlášení: 1985                        Rozloha: 29,64 ha                       Nadm. výška: 280 - 360 m n. m.

Okres: Semily                                   Obec: Hrubá Skála, Rovensko pod Troskami Katastrální území: Rovensko p. Troskami, Hnanice p. Tr., Štěpánovice u Rovenska p. Tr.

Spravuje: Krajský úřad Libereckého kraje

Předmět ochrany:
Menší skalní město leží v blízkosti Rovenska pod Troskami je tvořené svrchnokřídovými kvádrovými pískovci. Zvětrávacími procesy vznikly zajímavé tvary, které do oblasti přitahují návštěvníky a propůjčily místní název Pohádkový les. Skalním městem, které je oblíbenou alternativou k turisty přeplněnému hruboskalskému skalnímu městu a Prachovským skalám, prochází turistická značená cesta, na okrajích skal jsou vybudované vyhlídky. Květena území je poměrně chudá a odpovídá borům na písečných stanovištích – hlavními součástmi podrostu jsou borůvka černá (Vaccinium myrtillus), brusinka obecná (Rhodococcum vitis-idea) a vřes obecný (Calluna vulgaris). Z ptáků ve skalách hnízdí poštolka obecná (Falco tinnunculus) a vzácný krkavec velký (Corvus corax).

Vyhlašovací předpis:
Nařízení Libereckého kraje č. 5 ze dne 12. září 2006, o zřízení přírodní památky „Borecké skály“ a jejího ochranného pásma

Plán péče: schválen na roky 2009-2014

Ochranné pásmo: 50 m

Další informace:

PP Borecké skály