Radní Jaroslav Podzimek předal ocenění nejlepším obcím a městům v soutěži Zlatá popelnice 2011

• 25. 06. 2012 17:59

Slavností vyhlášení výsledků „Vítězové patří na vrchol“

V prostoru vysílače Ještěd předal radní pro životní prostředí a zemědělství Jaroslav Podzimek (ČSSD) ceny vítězům sedmého ročníku soutěže „Zlatá popelnice“ za rok 2011. Letos na prvních místech bodovala obec Bedřichov a město Dubá.

Soutěž si mezi městy a obcemi získala velkou pozornost, a proto i letos byly připraveny zajímavé ceny. Tradičně, a již sedmým rokem, všichni finalisté obdrželi pamětní poháry. Hlavní cenou pro 1.místo v kategorii Město byla poukázka v hodnotě 50.000 Kč a v kategorii Obec poukázka v hodnotě 40.000 Kč na herní prvky. Tyto herní prvky pak za odměnu slouží obyvatelům vítězného města i obce. Pro samosprávy je připravena exkurze ke zpracovateli druhotných surovin, která bude organizována v průběhu podzimu. Tyto ceny do soutěže věnoval Liberecký kraj.

„Novinkou v letošním ročníku jsou vnitřní separační nádoby, které věnoval partner soutěže AOS EKO-KOM, a.s., všem finalistům. Sadu 4ks pro obecní úřady, 2 sady 8ks pro městské úřady,“ zvedl radní.

Konečné pořadí je zveřejněno až v průběhu ceremoniálu a ročník 2011 zná své vítěze:

Kategorie Obce 2011:

9.místo            Jablonec nad Jizerou

10.místo          Rychnov u Jablonce nad Jizerou

Skokan roku: obec Dalešice

Projekt Intenzifikace probíhá ve spolupráci Libereckého kraje a autorizované obalové společnosti EKO-KOM již sedmým rokem. V roce 2011 se podařilo v oblasti tříděného odpadu dosáhnout následujících výsledků:

• Každý obyvatel Libereckého kraje průměrně vytřídil 41,6 Kg odpadů za rok, což je o 7% více než loni. Z toho:

Ø 23,5 kg papíru

Ø 6,9 kg plastů

Ø 10,8 kg skla

Ø 0,4kg nápojových kartonů

• Liberecký kraj je v celkové výtěžnost v porovnání s ostatními kraji ČR na 5. místě, při sběru s kovy dokonce na 2.místě.
  • Obyvatelé Libereckého kraje mají k dispozici celkem 8268 nádob na tříděný odpad, z toho:

Ø 2323 nádob na papír

Ø 2850 nádob na plast

Ø 2619 nádob na sklo

Ø 476 nádob na nápojový karton

• V roce 2011 bylo v rámci projektu zakoupeno a instalováno dalších 272 kontejnerů na tříděný odpad, v celkové hodnotě cca 1,8 mil. Kč, z toho:

·         52 nádob na papír

·         76 nádob na sklo barevné

·         85 nádob na sklo bílé

·         59 nádob na sběr plastů

Porovnání výtěžnosti tříděného odpadu mezi jednotlivými kraji ČR za rok 2011

Soutěž měst a obcí Libereckého kraje v třídění odpadů „Zlatá popelnice“

To jak se v kraji třídí odpad, z velké části záleží na samosprávách měst a obcí, na tom jaký systém sběru odpadů zvolí a jak se daří spolupracovat s veřejností a dalšími subjekty v odpadovém hospodářství. A proto již sedmým rokem jsou hodnoceny výsledky měst a obcí podle kritérií jako jsou například kolik kilo odpadů obyvatelé vytřídí pomocí nádob, jak je využívána sběrná síť a jaká je její efektivita, nebo kolik druhů odpadů vytřídí. Roční výsledky měst a obcí Libereckého kraje v třídění odpadů jsou slavnostně vyhlášeny na finále soutěže „Zlatá popelnice“.

Vyhlašovatelem soutěže je Liberecký kraj, záštitu převzal Ing. Jaroslav Podzimek, radní Libereckého kraje pro zemědělství a životní prostředí.

Do soutěže jsou automaticky zařazeny všechny obce v kraji, které mají uzavřenou smlouvu o zajištění zpětného odběru a využití odpadů z obalů se společností EKO-KOM, a.s., tj. 215 měst a obcí. Vzhledem k odlišnostem ve fungování odpadových systémů v obcích a městech, soutěží obce ve dvou kategoriích podle svého statutu. První kategorií jsou obce, které jsou rozděleny do dvou podkategorií. Obce do 500 obyvatel a obce od 501 obyvatel, opět z důvodu rozdílného fungování sběrných systémů a kvůli eliminaci statistických chyb ohledně hmotnosti vytříděného odpadu. Druhou kategorií jsou města, do které jsou zahrnuty i městyse a statutární města, která jsou rozdělena do dvou podkategorií. Města do 3500 obyvatel a od 3501 obyvatel. Zvláštní kategorií je kategorie „Skokan roku“, ve které se soutěží bez ohledu na statut obce.

Podrobnější informace získáte:

Ing. Ida Svobodová, koordinátor