Evropská komise: Česko se může kvůli Turówu obrátit na soud

17. 12. 2020

K dalšímu posunu došlo v otázce problematiky polského hnědouhelného dolu Turów. Česká strana se snažila s polským protějškem dosáhnout mimosoudního řešení problémů způsobených těžbou, ale přes veškeré úsilí a pomoc od ministerstev zahraničí a zemědělství se jej dosáhnout nepodařilo. Nyní dala české straně Evropská komise za pravdu a vše směřuje k Soudnímu dvoru Evropské unie.

Česká republika podala ke komisi podnět dle článku 259 Smlouvy o fungování EU. Komise potvrdila, že pokračováním těžby Polsko skutečně porušilo evropské směrnice, jakkoliv se tak nestalo ve všech směrech, na které česká vláda stížnosti směřovala. Nyní se tedy lze obrátit na soud.

„S polskou stranou jsme se nedohodli, ačkoliv jsme se o to velmi snažili. Jsem rád, že se tímto rozhodnutím Evropské komise posouvá situace dál a že se již v budoucnu dočkáme definitivního závěru. Ochrana obyvatel kraje a jejich zájmů je naším hlavním cílem,“ uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

„Vnímám to jako dobrou zprávu a těší mne, že nám dala Evropská komise za pravdu. Nyní budeme zvažovat další kroky, jak řešit kompenzace dopadů těžby v dole Turów na obyvatele  a krajinu našeho regionu,“ řekl Václav Židek, krajský radní pro resort životního prostředí a zemědělství.

Liberecký kraj v souladu s Ministerstvem životního prostředí ČR požaduje nepokračovat v další těžební činnosti v polském hnědouhelném dolu Turów, neboť povolení k těžbě bylo platné do konce dubna 2020 a jeho prodloužení bylo učiněno v rozporu s unijním právem. Kraj žádá o ukončení porušování evropských směrnic a kompenzaci škod.

„Porušení unijního práva ze strany Polska je v řadě ohledů podle nás zřejmé,“ prohlásil již dříve náměstek ministra zahraničí a zmocněnec ČR pro jednání u Soudního dvora EU Martin Smolek.

Jedním z opatření, které částečně vyvažuje škody vzniklé na vodách a které požaduje kraj společně s ministerstvem, je vybudování náhradního zdroje pro zásobování pitnou vodu společně se systémem likvidace odpadních vod. Takové opatření by zajistilo dodávky pitné vody zejména pro obyvatele obce Uhelná a dalších příhraničních oblastech. O navrácení vody do krajiny by se pak měla pokusit podzemní protifiltrační stěna

Jan Mikulička
jan.mikulicka@kraj-lbc.cz