Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Kraj deklaroval další finanční spoluúčast ve výši 8,6 milionu na inženýrskou a projektovou přípravu na opatření,  která budou řešit negativní dopady těžby v dole Turów

Mgr. Filip Trdla

tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu

  • 05. 12. 2018 00:00
  • Zastupitelstvo
  • Životní prostředí

Sdílet článek

Dopady plánovaného rozšiřování polského hnědouhelného dolu Turów řeší Liberecký kraj dlouhodobě. Bude se finančně podílet na projektové a inženýrské přípravě navržených opatření, která by měla vyřešit negativní vliv těžby na českém území. Na spolufinancování vyčlenil ze svého rozpočtu 8,6 milionu korun. Kraj se také  intenzivně snaží zmírnit negativní dopady sucha a zadržet vodu v krajině.

„Řešení následků plánovaného rozšiřování těžby v dole Turów je v současné době prioritou Libereckého kraje. Dále se snažíme již dlouhodobě podporovat opatření reagující na období sucha. Chceme zachovat hydrologické funkce krajiny, podpořit vznik tůní a obnovit přirozenou vodní vegetaci,uvedl Jiří Löffelmann, člen rady kraje pro resort životního prostředí, zemědělství a rozvoje venkova.

Liberecký kraj vede odbornou pracovní skupinu ke zlepšení vláhových poměrů na Frýdlantsku. Nechal zpracovat studie opatření na podporu hydrologických funkcí krajiny v povodí Václavického potoka, který je ohrožen ztrátou vodnatosti právě v důsledku rozšíření blízkého dolu Turów, a dále na zemědělských pozemcích na Frýdlantsku. Na Václavicku již bylo vybráno sedm prioritních opatření, u kterých v současné době probíhá projekční příprava. V krajském rozpočtu je na rok 2019 vyčleněno 500 tisíc korun na studie analyzující další území. Kraj přispěje i na projekční přípravu vybraných opatření na pozemcích ve svém vlastnictví.

Liberecký kraj také v říjnu 2018 deklaroval vyčlenění 8,6 milionu korun na spolufinancování projektové a inženýrské přípravy navržených opatření určených k řešení dopadů plánovaného rozšíření těžby polského hnědouhelného dolu Turów na českém území. „Jedná se o maximální částku, kterou kraj ze svého rozpočtu může projekty za těchto podmínek financovat. O zbylých 20 % se na základě podmínek dotačního programu ministerstva zemědělství podělí Severočeská vodárenská společnost a Frýdlantská vodárenská společnost spolu s městy a obcemi dotčených regionů,“ dodal radní Löffelmann.

Liberecký kraj již podpořil v roce 2016 a v roce 2017 projektové dokumentace k územnímu řízení, které byly zaměřeny na zajištění zásobování pitnou vodou v oblasti Hrádku nad Nisou, Chrastavy, Frýdlantu, Bulovky, Dětřichova a dalších obcí v celkové výši 2.563.513,20 korun.

Youtube video

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky