Nejlepší města a obce Libereckého kraje obdrží Elektrooskary

07. 01. 2021

Nejlepší výsledky ve sběru elektroodpadu v rámci Libereckého kraje za rok 2019 vyhodnotil kolektivní systém pro sběr a recyklaci vysloužilých spotřebičů Elektrowin. Nejaktivnější města a obce získávají ocenění v podobě sošky Elektrooskara a šeku s finanční odměnou ve výši 20 000 korun.

„Těší mě, že třídění elektroodpadů není lidem lhostejné. V elektronických zařízeních a přístrojích, které už dosloužily, jsou spousty cenných látek a drahých kovů, které se dají opět využít, a byla by škoda nechat je pouze na skládce, kde jsou navíc nepříliš šetrné k životnímu prostředí. Soutěž může motivovat i další obce a města, aby se na třídění elektroodpadů do budoucna ještě více podílely,“ uvádí Václav Židek, radní pro resort životního prostředí a zemědělství.

„Obec Doksy převzala zodpovědnost za svoz odpadů do svých rukou a společně s dalšími obcemi z okolí založila vlastní svozovou službu EKOD. Je radost sledovat, že výsledkem je zkvalitnění služby a zvýšení podílu třídění,“ doplnil radní Židek.

„Ocenění se udělují na základě Dohody o spolupráci při řešení projektu Intenzifikace zpětného odběru elektrozařízení a odděleného sběru elektroodpadu v Libereckém kraji,“ uvedl Jan Marxt ze zákaznického oddělení Elektrowin a.s.

Mezi obcemi v kategorii do 4 000 obyvatel s největší výtěžností sběru za rok 2019 zvítězily Doksy. Každý z místních odevzdal průměrně 8,06 kg spotřebičů. Marxt zároveň připomíná, že Doksy zvítězily s velkým náskokem. „Smlouvu s kolektivním systémem Elektrowin uzavřela obec už v roce 2007, svozy vysbíraných spotřebičů objednává každý měsíc,“ říká.

V kategorii nad 4.000 obyvatel dosáhlo nejvyšší výtěžnosti v Libereckém kraji město Dubá. Průměr na obyvatele se v roce 2019 vyhoupl až na 11,11 kilogramu starého elektra.

Vzhledem k opatřením proti šíření onemocnění Covid-19 letos nedoprovází předávání ocenění slavnostní ceremoniál, jako tomu bylo v uplynulých letech. Zástupce Elektrowinu jim tlumočí blahopřání při osobní návštěvě.

TZ: ELEKTROWIN a.s.

Mgr. Filip Trdla