Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Rada kraje schválila Aktualizaci Regionální surovinové politiky Libereckého kraje

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec vztahů s veřejností

  • 02. 03. 2022 13:02
  • Magazín
  • Rozvoj
  • Životní prostředí

Sdílet článek

Krajští radní schválili na svém zasedání Aktualizaci Regionální surovinové politiky Libereckého kraje, která je jedním ze strategických krajských dokumentů. Tento materiál se komplexně zabývá všemi ložisky nerostných surovin na celém území kraje
a navrhuje jejich využití do roku 2030. Potřeba zpracování tohoto dokumentu vyplývá ze Surovinové politiky České republiky.

Liberecký kraj má v současné době schválenou a platnou Regionální surovinovou politiku z roku 2011, proces aktualizace tehdy začal v roce 2017. „Upravujeme ji mimo jiné proto, že je doporučeno aktualizovat tyto dokumenty v horizontu pěti až sedmi let. Dalšími důvody úprav jsou změny v legislativě a vládních usneseních, aktualizace Státní surovinové politiky či fakt, že navrhovaná opatření pro využívání nerostných surovin neodpovídala současným potřebám území,“ vysvětlil Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

V rámci přípravných prací na aktualizaci se během léta 2017 uskutečnily terénní výjezdy na nejdůležitější místa výskytu nerostných surovin. V průběhu následujícího roku vznikla pracovní verze dokumentu. S jeho návrhem se na podzim 2019 seznámili obyvatelé kraje prostřednictvím veřejných diskusí ve Frýdlantu, Mimoni, Semilech a v Liberci.

Dokument byl dále projednáván v rámci procesu posuzování vlivů na životní prostředí SEA (Strategic Enviromental Assessment) a počátkem února jej schválilo ministerstvo životního prostředí. Ještě předtím, než dokument zamíří do krajského zastupitelstva, jej projednají výbory hospodářského, regionálního rozvoje a rozvoje venkova a životního prostředí a zemědělství.

V průběhu zpracování a projednávání dokumentu se objevilo v kraji několik oblastí, na jejichž budoucím využití nepanovala shoda, případně se vyskytly připomínky.

Zvláštní pozornost byla věnována ložisku stavebního kamene Luhov-Brniště-Tlustec, kde těžba předčasně skončila bez řádné sanace a rekultivace. Do návrhu Aktualizace Regionální surovinové politiky byly proto zapracovány podrobné podmínky, za kterých by mohlo k případné obnově těžby v tomto místě dojít.

Další oblastí, u níž se v průběhu zpracování dokumentu změnilo budoucí využití, je ložisko štěrkopísků v Uhelné u Václavic na Hrádecku. V původním návrhu bylo zařazeno mezi ložiska, u nichž se navrhovala těžba, ale na základě četných připomínek a diskusí bylo nakonec zařazeno mezi ložiska rezervní, s jejichž těžbou se v období do roku 2030 nepočítá. „Stejně tak tomu bylo u ložiska štěrkopísků v Jítravě, které bylo na základě připomínek nakonec rovněž zařazeno jako surovinová rezerva,“ dodal Ulvr.

Těžit se štěrkopísek naopak bude v Bohaticích. V tomto případě probíhala jednání se zástupci obce, jejichž důsledkem bylo zapracování konkrétních opatření týkajících se možností využití tohoto ložiska a stanovení podmínek pro zahájení těžby.

 

Youtube video

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky