Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Výroční konference připomene deset let Geoparku Ralsko

01. 11. 2023

Výroční konferenci nazvanou Ralsko v proměnách chystá Geopark Ralsko. Akce se uskuteční ve čtvrtek 23. listopadu na zámku v Doksech. Přednášející pocházejí z různých profesí – vedle geologů a geografů se mohou účastníci těšit na příspěvky historiků, památkářů nebo lesníků. Společným tématem všech přednášek je území bývalého vojenského prostoru Ralsko – místo, které má mnoho tváří a vrstev.

„Doufáme, že společným setkáním odborníků přírodovědných i humanitních směrů přispějeme k celkovému pochopení a ocenění přírodního a kulturního bohatství kraje pod Ralskem. Uvidíme, jaký bude o témata zájem. Podle toho se rozhodneme, zda akci budeme opakovat každý rok nebo každý druhý rok,“ vysvětlila ředitelka Geoparku Ralsko Lenka Mrázová.

Cílem prvního ročníku konference je zavést tradici odborného mezioborového setkávání, které se bude opakovat. Každý z českých geoparků je jiný, svou rozlohou, geologickou charakteristikou. Geopark Ralsko je jediným, který se rozkládá na území bývalého vojenského prostoru. Z toho důvodu je tématem, které se snaží prezentovat, i historie osídlení v krajině pod Ralskem.

Během fungování vojenského prostoru zmizelo přes dvacet obcí a osad i s jejich kostely a hřbitovy. V rámci konference tedy zazní příspěvky o historii lesnictví, o tradičních způsobech čerpání vody v údolí Zábrdky nebo o nejstarší památce v Ralsku – kostelu sv. Havla v Kuřívodech. Na přípravě konference se podílejí odborníci z Akademie věd a Národního památkového ústavu.

První ročník je zároveň ojedinělý tím, že během něj Geopark Ralsko oslaví své desáté narozeniny. Letos je tomu právě 10 let od založení obecně prospěšné společnosti Geopark Ralsko. Oslavy se konaly po celý rok 2023. Každý měsíc se uskutečnil jeden výlet s certifikovaným průvodcem geoparku, v červnu se konal Festival Proměny a v říjnu akce Jablka vzpomínek.  K deseti letům byla také vydána výroční turistická vizitka, která je k dostání na informačních centrech v regionu. Mediálním partnerem oslav je Český rozhlas. Hlavními partnery jsou pak Liberecký kraj, Vojenské lesy a statky, Město Ralsko a Město Mimoň.

Na konferenci je možné se přihlásit na adrese https://www.visitralsko.com/l/konference-ralsko-v-promenach/. Více informací se nalézá na odkazu www.visitralsko.com. Konferenci finančně podpořily Liberecký kraj a Vojenské lesy a statky.

Jan Mikulička
odborný zaměstnanec vztahů s veřejností
jan.mikulicka@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226324

nemáme peníze, tedy za co sekat

Zadejtevcbcvb text

ghjhgjghjh

Zadejte text